¦wierklaniec

STRONA G£ÓWNA I PO£O¯ENIE I HISTORIA I ZABYTKI I PRZYRODA I ZBIORNIKI WODNE I GALERIA
MAPA GMINY I MAPA PARKU W ¦WIERKLAÑCU I MAPA ZALEWU NAK£O-CHECH£O I MAPA PARKU W NAKLE ¦L.


ZABYTKI GMINY

Stary Zamek (nieistniej±cy).

Zamek murowany wzniesiono prawdopodobnie w XIV w., byæ mo¿e na miejscu wcze¶niej istniej±cego grodu. W 1670 r. Donnersmarckowie rozpoczêli przebudowê zamku i parku. Oko³o po³owy XIX w. zamek zosta³ przebudowany w stylu neogotyckim przez hrabiego Guido. W 1912 r. do zamku doprowadzono pr±d, za³o¿ono centralne ogrzewanie. Urzêdowa³a tutaj administracja dóbr ksiêcia Henckel von Donnersmarck. W 1945 r. zamek sp³on±³, a ruiny wysadzono w powietrze w 1961 r.



Ma³y Wersal (nieistniej±cy)

Oko³o 1870r. Guido hrabia Henckel i ksi±¿ê von Donnersmarck zdecydowa³ siê wybudowaæ now± rezydencjê w g³êbi parku ¶wierklanieckiego. Inicjatork± pomys³u by³a jego pierwsza ¿ona markiza pierwsza ¿ona markiza de Paiva. Pa³ac wybudowano z wielkim przepychem. Budynek sp³on± w 1945 r., resztki murów wysadzono w roku 1961.





Park w ¦wierklañcu

Pierwszy park, w stylu renesansowym za³o¿ono tu w latach 1670-1680 przez tutejsz± liniê rodu Hencklów von Donnersmarck. W roku 1865 berliñski architekt Gustaw Mayer opracowa³ projekt nowego za³o¿enia parkowego. Kompozycja w stylu angielskim wzorowana na Hyde Parku obejmuje polany i swobodnie roz³o¿one grupy drzew. W centralnej czê¶ci parku, nad du¿ym stawem, zachowa³ siê niewielki symetryczny ogród.





Rze¼by Fremieta

Buduj±c "Ma³y Wersal" ksi±¿ê Guido von Donnersmarck korzysta³ z us³ug francuskiego rze¼biarza Emanuela Fremieta, który wykona³ stoj±ce przy dwóch bocznych basenach rze¼by, przedstawiaj±ce walcz±ce zwierzêta: pelikana i rybê, strusia i wê¿a, jelenia i nied¼wiedzia, konia i lwicê. Rze¼by wykonane zosta³y w 1872 r.






Fontanna

Dzie³o Fremieta. Wzorowana jest na podobnej fontannie znajduj±cej siê na terenie paryskiego obserwatorium astronomicznego. Rze¼ba ta przedstawia trzy gracje trzymaj±ce kulê ziemsk±.






Pa³ac Kawalera

Pa³ac ten ocala³ od zniszczenia w 1945 r. Powsta³ w latach 1903 - 1906 jest dzie³em architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektowa³ go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania by³a wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II. Obecnie znajduje siê tu hotel i restauracja.




Ko¶ció³ i mauzoleum Donnersmarcków w ¦wierklañcu

Ko¶ció³ neogotycki w parku w ¦wierklañcu wzniesiono w latach 1895 - 1897. By³ on wzorowany na ko¶ciele berliñskim Monbijou. W kaplicy grobowej przy ko¶ciele pochowany zosta³ miêdzy innymi ksi±¿e Guido von Donnersmarck.




Zamek w Nakle

Prawdopodobnie w XVI w. istnia³ w Nakle murowany zamek rycerski. Pod koniec XVII w. Leon Ferdynand Donnersmarck naby³ tutejsze dobra rycerskie. W po³owie XIX w. Hugon von Donnersmarck wybudowa³ na miejscu starego murowanego zamku rycerskiego zamek neogotycki. Pó¼niej budowla ta zosta³a przebudowana przez £azarza Henckla von Donnersmarcka i w takiej postaci przetrwa³a do dzi¶. Obiekt ten wed³ug pierwotnych zamierzeñ rodu mia³ pe³niæ funkcjê letniej rezydencji bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków, pó¼niej sta³ siê ich g³ówn± siedzib±.




Dom Pomocy w Nakle

W 1899 r. hrabia £azarz Henckel von Donnersmarck za³o¿y³ placówkê Zgromadzenia Sióstr Mi³osierdzia ¶w. Karola Boromeusza.






Ko¶ció³ parafialny w Nakle

Ko¶ció³ pw Naj¶wiêtszego Serca Jezusowego, neoromañski z elementami architektury bizantyjskiej, zbudowany zosta³ w latach 1892-1894 wed³ug projektu Hugo Heera z Wiednia. Inicjatorem budowy by³ £azarz Henckel von Donnersmarck.







Mauzoleum Donnersmarcków w Nakle

Rodzinne mauzoleum z 1889 r. Pochowany jest tutaj hrabia £azarz Donnersmarck z ¿on±.